14 Грудня, 2017 12:36:00
У Житомирському районі проведено розширену міжрайонну нараду щодо діяльності новостворених ОТГ

12 грудня голова Житомирської РДА Сергій Микитюк провів розширену міжрайонну нараду щодо діяльності новостворених Оліївської та Глибочицької об’єднаних територіальних громад. Специфічність цих утворень полягає у об’єднані населених пунктів, що входили раніше до сусідніх районів. Таких прикладів в нашій області до цього не було. Відповідно – немає відпрацьованих механізмів організації надання освітніх, медичних та соціальних послуг.

Участь у нараді взяли голова районної ради Сергій Крутій, перші заступники голів Коростишівської і Черняхівської РДА Євген Путято та Микола Жилінський, голови громад Михайло Скок та Сергій Сокальський, представники структурних підрозділів райдержадміністрацій, районних служб, установ та організацій.

Головне питання, що вирішувалося на нараді – про першочергові заходи щодо координації діяльності органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади Житомирського, Коростишівського та Черняхівського районів для забезпечення сталого розвитку новоутворених громад та забезпечення вчасного і у повному обсязі надання послуг населенню.

Відкриваючи нараду С.Микитюк наголосив, що найнагальнішим питанням, що стоїть сьогодні на порядку денному, є своєчасне формування збалансованих місцевих бюджетів. А для цього маємо вже сьогодні погодити механізми розподілу коштів на забезпечення подальшого безперервного функціонування в нових громадах закладів соціальної сфери. «Люди в громадах не можуть бути обмеженими в правах та можливостях», - підкреслив голова РДА.

Першим серед напрямків було обговорено проблеми у медичній галузі, а саме – щодо подальшої роботи закладів первинного та вторинного рівнів. Із первинною ланкою наразі проблем немає і вони будуть функціонувати у першому півріччі наступного року у тому числі й за рахунок відповідних субвенцій. Власні Центри первинної медико-санітарної допомоги в громадах утворюватися не будуть, послуги населенню надаватимуться поки що відповідними установами Житомирського, Коростишівського та Черняхівського районів за територіальною приналежністю.

Аналогічно буде організовано й подальше функціонування вторинної ланки надання медичної допомоги, - послуги надаватимуть відповідні районні лікарні, а медична субвенція буде надаватися їм громадами. Наразі напрацьовується механізм щодо передачі таких субвенцій усім трьом районним лікарням. Пояснюється це тим, що люди мають певні усталені звички та можуть надавати перевагу тому чи іншому лікарю, а відповідно – лікувальному закладу. Навіть не зважаючи на те, що Житомирська районна лікарня має сьогодні порівняно кращий кадровий потенціал та матеріально-технічне забезпечення.

У освітній галузі ситуація дещо інакша. Тут зацікавлені сторони зійшлися на тому, що процес передачі приміщень загальноосвітніх закладів потрібно починати вже з нового року, але навчальний рік має завершитися за нинішнього механізму управління – тобто відповідними районними відділами освіти. При цьому начальник відділу освіти Житомирської РДА Світлана Давиденко запропонувала усім ОТГ району взяти фінансову участь у процесі створення районного інклюзивно-ресурсного центру та забезпеченні його подальшого функціонування.

Практично не було розбіжності у думках і в процесі обговорення механізмів подальшого надання соціальних послуг в громадах. Наразі створення в кожній із них окремих структурних підрозділів, як показав досвід Тетерівської ОТГ, є недоцільним. Адже запровадження такої практики призводить до суттєвого зниження кількості обслуговуваного населення та рівня надання відповідних послуг. Тому треба шукати компромісне рішення, а саме - мають бути укладені відповідні угоди між ОТГ та Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) громадянам Житомирського району та такими ж установами у Коростишівському та Черняхівському районах.

Послуги, які надаються управліннями праці та соціального захисту населення Житомирської, Коростишівської та Черняхівської РДА, надаватимуться жителям усіх ОТГ поки що за звичним порядком, - відповідно до «старої» територіальної приналежності населених пунктів.

На завершення наради начальник управління фінансів РДА Наталія Ходоровська наголосила на необхідності оперативно опрацювати відповідні пропозиції та скласти збалансовані бюджети із врахуванням усіх субвенцій та дотацій, у тому числі й міжрайонних. При цьому оперувати потрібно прогнозними показниками на 2018 рік.

У цілому усі учасники наради, що пройшла у форматі круглого столу, були готові до конструктивного діалогу та співпраці, а голова Житомирської РДА наголосив на тому, що наш район завжди відкритий до обговорення проблемних питань забезпечення життєдіяльності ОТГ та поступового підвищення рівня життя їх громадян і якості надання послуг.